Hírdetés1

Eredmény

2008. július 18., péntek

Kékszalag nyertese

A Brokernet ismét megnyerte a Kéákszalagot Litkey Farkas kormánmyzáűsával, Litkey Farkas már a 8. győzelmét szerezte meg a Kékszalagon. 13:14 alatt ette meg az utat. Volt amikot hibáztak is mégis egész nagy fölénnyel nyertek. Egyszer fennakadtak egy elsüllyedt vitorla árbócában és azt helyben le kellett bontaniuk.

2. helyzet a Raffica Király Zsolt vezetésével. Már régóta viaskodik Király Zsolt és Litkey Farkas, de eddig még sosem sikerült legyőznie Királynak.

2008. július 15., kedd

NemereII bérlés

Bérelhető a NemereII. A Sirocco testvére a Balatonon fog kószálni immár idegenekkel is.

Az árak:

Bérleti díj 180 000,- Ft / nap 10-17 óráig
Bérleti díj / félnap
  110 000,-Ft (10-13 v. 14-17)
Kiállási díj 10 000,- Ft / kiállás
Kiállási díj más kikötőbe 15 000,- Ft / megkezdett óránként

A fenti bérleti díjak nettó árak, melyek a következőket tartalmazzák:

Hajó személyzete.
Rossz idő, eső esetén meleg ruha, kabát.
Italfogyasztás a hajón (üdítő, sör, bor).
A túra végén a vendégek egy képeslapot és egy színes brossúrát kapnak a hajóról.
Az egész napos túrák bérleti díja tartalmaz egy kikötést (pl. kávézásra, étkezésre stb.), mely a túra útvonalának megfelelő, kikötésre alkalmas helyen történik.

Aki többet akar tudni az látogasson el a http://www.nemereii.hu/  -ra
 

2008. július 13., vasárnap

Kékszalag

Az idei Kékszalag július 18-tól 20-ig fog tartani és Balatonfüreden kezdenek a versenyzők. A nevezés július 17-én kezdődik 8:00-tól. 

Mi is az a kékszalag? 

A Kékszalag Magyarország legnagyobb vitorlás versenye. Álltalában Balatonfüredről indul és úgy gondolom hogy így is marad, mível Balatonfüred a Balaton legnagyobb kikőtője. Az útvonal: A balatonfüredi rajtot követően a hajók Kenesének veszik az irányt, majd az ottani pályajelet jobbkéz felé elhagyva Siófok, majd a Tihanyi-szoros a cél. A szorosban nem bóját kell kerülni, hanem két bója között kell elhaladni. Ez után egy hosszú bár nem eseménytelen menet következik a hajósoknak Keszthelyig. Innen nincs más hátra, mint vissza a Tihanyi-szorosban lévő bóják közés és utána irány a cél Balatonfüreden.
bővebb infó: http://www.kekszalag.hu/

2008. július 12., szombat

Nemere II

A NEMERE II. RÖVID TÖRTÉNETE

1944. júliusának végén dr. Márkus Andor számára, Benacsek Jenő tervei és irányítása szerint építették az akkoriban Európa-hírű Balatonfüredi Hajógyárban. Egy három darabból álló 75-ös schärenkreuzer sorozat első hajója. Testvérei: a Sirocco, amely Big Boyként került vízre, és a turistákat hajóztató Lillafüred, amelyből sosem lett versenyhajó. A tölgyfából készített vitorlás a háború viszontagságait a parton, sértetlenül vészelte át, majd évekig nem került vízre. Végül Németh István kezdeményezésére a Balatonfüredi Vasas S. C. vette bérbe a Márkus családtól, és az 1950-es évadnyitó regatta megnyerésével a hajó megkezdhette igazi, versenyző életét. Sokszor nyert a Nemere II., de leghíresebb, legszebb győzelmet a kétévente rendezett Kékszalagokon aratta. Hétszer állt rajthoz a tókerülőn, és ötször diadalmaskodott. Háromszor (1951, 1953, 1955) Németh István, egyszer-egyszer pedig Schmalcz József (1957) és dr. Balogh György kormányzásával (1991). Legemlékezetesebb természetesen az 1955-ös menete, amikor a Nemre II. máig is érvényes időrekordot futva 10 óra 40 perc alatt vitorlázta le a versenytávot. A kilencvenes évek közepére a nagyon leromlott állapotú hajó partra került. Az időközben tulajdonosává lett Magyar Vitorlás Szövetség megvizsgálta a felújítás lehetőségeit. Mivel a Nemere II.-t már csak a teljes újjáépítés menthette meg, a szövetség elnöksége belátva, hogy ez meghaladná a szervezet erőforrásait, a hajó eladásáról döntött. Pályázatot hirdettek, és a beérkezett ajánlatok közül Láng Róbertét találták a legjobbnak. Ő jól ismerte a 75-ös cirkálót, hiszen Cittel Lajos csapatában évek óta versenyzett a Siroccón. Személye garanciát jelentett arra, hogy a Nemere II. eredeti formájához hűen születik újjá, gondos kezekbe kerül, és hosszú évekig versenyhajóként él majd tovább.

A munkálatok 1998 őszén kezdődtek Veszprémben a Navaliánál, Dobó Pál hajóépítő muhelyében. Az újjáépítés munkáját Cittel Lajos, a hajó új kapitánya, elismert hajóépítő irányította. Sokan közreműuködtek rajtuk kívül is, például a szép formájú kabintető a GaHo műhely, a karbonárbóc Paulovits Dénes, a vitorlázat Fekets Imre szakértelmét dicséri. Mindannyiuk célja az volt, hogy a Nemere II. még hosszú éveken át a Balaton büszkesége lehessen. Így a Nemere II. eredeti formájában, tölgyfa helyett mahagóniból újjászületve, modern felszereléssel és vitorlázattal szeli a habokat.

A hajó történetéről 2000 július 6-i újbóli vízre bocsátása alkalmából Simon Károly írt könyvet "Nemere II. - A Balaton zászlóshajója" címmel.

bővebb infó: http://www.nemereII.hu/

Sirocco

 Sirocco 75 m -es Schärenkreuzer (Balatoni cirkáló/E) típusú hajó. Terveit Hankóczy Jenő irányításával Wágner Imre készítette. Az európai színvonalú magyar hajógyártás e kiemelkedő 

alkotását a Balatonfüredi 
Hajógyárban 1944-ben Big Boy néven kezdték építeni, de a háború 
miatt csak 1947-ben készült el. Ebből a típusból összesen három épült, 1944-ben a Nemere II. - a jelenlegi Kékszalag-csúcstartó - , a Big Boy 1947-ben, és harmadikként a Lillafüred

A Balatoni Hajógyár a Big Boyt 1948-ban kétárbocos vitorlássá alakította át, mert export megrendelések reményében egy 50 m -es társával az Adrián kívánták bemutatni. A két hajót az ÁVH a határ elött feltartóztatta azzal az indokkal, hogy a bronzveretek és a tőkesúly aranyat rejt. A vád természetesen alaptalan volt. A lefoglalt hajók állami tulajdonba kerültek. A Big Boyt visszaalakították egyárbocos hajóvá, és Győzelem néven párt és állami üdülőkben szolgált, de felújításáról nem gondoskodtak. A parton tengödő hajót darabokra vágva a Zánkai Úttörőtáborba akarták szállítani. A vitorlázást szerető emberek kezdeményezésére a Közlekedési Múzeum védetté nyilvánította. A Magyar Vitorlás Szövetség (MVSZ) tulajdonába és a Vízimentők SE kezelésébe Balatonalmádiba került. Itt elvállalták a hajó rendbetételét. A javítás 1982-től 1984-ig tartott. 

Az MVSZ tulajdonosként a motort és a szerelés költségeit biztosította. A hajó ekkor kapta a Sirocco nevet. Ezt követően mentésre és oktatásra használták, valamint zsűrihajóként szövetségi versenyeken vett részt. 

A részleges javítások azonban már elégtelennek bizonyultak, 1986-tól a hajó már nem volt 

vízre tehető. 
A hajó Balatonfüreden, a parton tovább pusztulva, végveszélybe került. Izsák 
Szabolcs a ritkaságnak számító vitorlás megmentésére és a felújításhoz szükséges anyagi forrás előteremtésére életre hívta a Sirocco Alapítványt. A felújítás során a hajó műanyag borítást kapott. Sajnos a befejezést Izsák Szabolcs már nem érhette meg. A végső munkálatokat Cittel Lajos hajóépítő mester végezte el, aki a hajó kormányosa is lett. 1994-től 1999-ig a Sirocco jelentős versenyeredményeket ért el a Balatonon. A műanyag réteg alatt azonban a hibás részek állagának romlása felgyorsult, így a Sirocco ismét csak zsűrihajóként futhatott ki a kikötőből.


Az MVSZ megoldást keresett a Sirocco megmentésére. 2002 decemberében a DIMENZIÓ Biztosító és Önsegélyező Egyesület tulajdonába került a legendás történelmet átélt vitorlás. Az új tulajdonos a Matáv, a T-Mobile Magyarország Rt. és az Axelero támogatásával vállalta a tradicionálisan magyar nemzeti értéket képviselő vitorláshajó felújítását. A cél az volt, hogy a Sirocco a Nemere II-höz hasonló állapotban, eredeti rendszerét megőrizve, a ma alkalmazott felszerelésekkel kiegészítve, ismét részt vehessen a versenyszerű balatoni vitorláséletben. Így 2003 februárjában megkezdődhetett az újjáépítés. Pályázati úton a 

NAVALIA Hajóépítő és Szolgáltató Kft. műhelyében, Cittel Lajos 
hajóasztalos, hajóépítő 
mester munkájával és irányítása mellett születhetett újjá a közel hatvanéves Sirocco. A felújítási munkák megkezdésekor, a műanyag réteg lebontása során kiderült, hogy a hajó a vártnál rosszabb állapotban van. A legfontosabb elemek cserére szorultak. A tőkesúly egy részét is újra kellett önteni. A hajó fő tartó szerkezeti elemei, mint például a hajótest, mahagóniból készültek. A külső és belső járófelületek, a fedélzet és a kajüttető teakfa borítást kapott. Az egyes elemek cseréje ellenére fontos szempont volt az eredeti forma megőrzése.

A felújító mesterek szeme elött egy másik fontos szempont is lebegett, nevezetesen a hajó versenyképességének növelése. Ennek egyik eszköze a vitorlás tömegének csökkentése. Az eredeti méretek megtartása mellett, az új felszerelések - mint például a könnyű carbon árboc - kisebb súlya befolyásolta a hajó súlypontját. Ezért a vitorlás kiegyensúlyozása újabb feladatot jelentett a hajóépítők számára. A vitorlás kajütjét a Nemere II-höz hasonlóan alakították át, amely lényegében az eredeti formához való visszatérést jelentett. 

A megújult Siroccot 2004 júniusában 11 fős legénysége és kormányosa bevitorlázta.

bővebb infó: http://www.Sirocco.hu/